Okrasné stromy - alejové stromy

Hodia sa do vidieckych i moderných záhrad. Okrasné stromy nielenže dodajú originálne prírodné čaro vašej záhrade či terase, ale navyše môžu poslúžiť i ako protihlukové steny či vetrolamy. V prípade väčšieho množstva stromov si môžete doprať aj vítané súkromie, bez zvedavých pohľadov susedov.

Okrasné stromy a ich multifunkčnosť

Už žiaci na základnej škole sa učia, že stromy sú živými prvkami v danom ekosystéme – či už ide o les alebo záhradu. Mohutnejšie stromy so svojimi konármi zároveň poskytujú domov rôznym druhom vtákov. Tie sú zase vynikajúcimi zberačmi hmyzu. Korene stromov zase zadržiavajú vodu a majú jedinečnú úlohu pre pôdu a organizmy, ktoré sa v nej nachádzajú. Prečo teda staviť na okrasné stromy a ich výsadbu v záhradke, príp. v okolí terasy? Dá sa odpovedať protiotázkou – prečo si nedopriať vlastnú oázu dokonalého súkromia, pokoja a prírodnej krásy, ktorú okrasné dreviny určite vytvoria? A ak ich umiestnite v okolí záhradného skleníka, získate úžasné prírodné tienidlo. Ak umiestnite menšie okrasné dreviny do dreveného kvetináča, vytvoríte perfektný esteticko-dekoračný prvok.

Výber okrasných stromov

Priestorové vybavenie a rozloha záhrady či sadu, ako aj okolitá zástavba (najmä majetok susedov) sú základnými určujúcimi činiteľmi pri výbere okrasných stromov. Aj preto je obrovskou výhodou, že si môžete sami vybrať, či sa rozhodnete pre okrasné stromy dorastajúce do 3 metrov, do 10 metrov a nad 10 metrov. Medzi obľúbené trojmetrové okrasné stromy patri javor dlaňolistý, breza previsnutá, ginko dvojlaločné, cezmína, moruša biela, vŕba japonská, magnólia veľkokvetá atď. Vaša záhrada bude mať dokonalú druhovú pestrosť. Ak vám to podmienky dovolia, čo tak vyskúšať okrasné stromy do 10 metrov? Stanú sa ideálnym orientačným bodom vašej záhrady, nehovoriac o príjemných posedeniach v tieni. O dotieravejšie slnečné lúče sa postará muchovník, breza himalájska, céder previslý, agát biely či brest hrabolistý. Ak sa rozhodnete pre mohutné stromy dorastajúce do viac ako desaťmetrovej dĺžky (javor mliečny, dub letný, lipa americká a i.), už teraz sa môžete tešiť na úžasný tieň a vtáčie koncerty. Ak na konáre umiestnite hojdačku a pod ne stôl so stoličkami, získate úžasný priestor na stretávanie sa celej rodiny i známych. A strom bude jedinečným rodinným dedičstvom.

 

Pri živom rastlinnom tovare uprednostňujeme osobný odber v našom záhradníctve. Zásielkovým spôsobom posielame iba menšie rastliny (drobné ovocie, menšie kríčky) a zásadne nie na dobierku, iba s platbou vopred.

Neboli nájdené žiadne produkty zodpovedajúce vášmu výberu.