Starostlivosť o živý plot

Závlaha

Ešte pred vysadením rastlín do živého plota myslite na jednu z najdôležitejších podmienok pre zdravý rast, ktorou je pravidelná závlaha. Či doprajete rastlinám aickú závlahu, alebo budete zalievať ručne, udržať vlahu v pôde vám pomôže hrubšia vrstva mulču.

závlaha

Veľmi dôležité je zavlažovanie novovysadených a mladších rastlín. Výdatnú zálievku doprajte živému plotu tiež pred úpravou rezom aj po nej. Nezabudnite doplniť dostatok vlahy počas letných horúčav 2 – 3 x za týždeň.  Mimo obdobia horúcich dní zalievajte približne 1 x do týždňa. Množstvo zálievky je individuálne a závisí od počasia, a pôdnych podmienok. Pôda však nesmie byť permanentne premokrená.

Okolie živého plota veľmi neokopávajte, krásou sa vám odvďačí skôr za pravidelnú dávku hnojiva. Jednoduchšie na použitie je hnojivo s postupným uvoľňovaním, môžete však použiť hnojivá s listovou aplikáciou, alebo hnojivá určené pre v rôzne vegetačné fázy. Napríklad pre výživu a rast na začiatku vegetácie, v lete na podporu kvitnutia a vyzrievanie pletív na jeseň.

Ak na drevinách uvidíte známky poškodenia škodcom alebo chorobou aplikujte postrek určený na daný problém. Pre lepšiu účinnosť je potrebné postrek aplikovať 3 krát, prípadne na tretí krát aplikovať postrek od iného výrobcu.

Živé ploty rastúce pri cestách a chodníkoch potrebujú na zimu ochranu proti posypovým soliam. Veľké množstvá soli vytvárajú nežiadúcu pôdnu reakciu a odčerpávajú vodu z rastlín, čo môže viesť až k ich vysychaniu. Preto zvoľte v popredí živého plota mechanickú ochranu ako obrubníky, alebo drevená palisáda. V čase keď nie je pôda zamrznutá zalejte rastliny raz za 5 dní výdatnou zálievkou asi 20 l vody na m2 . Zasolené pôdy pri cestách dobre znáša hlohyňa, jelša, orgován, kalina, čierna borovica a modrý smrek, naopak obzvlášť citlivé sú tuje.

V prípade suchej jesene bez výdatných dažďov doprajte vysadeným rastlinám závlahu až do prvých mrazov.

Rez a tvarovanie

V prvých rokoch po výsadbe je rez nutné vykonávať pomerne často, aby sa sadenice zahustili a rozvetvili. Prvý rez živého plota vykonáme po výsadbe sadeníc. Zrezaním rastlín o tretinu až polovicu podporíme rozkonárenie.

Na rez si nevyberajte veľmi slnečné dni, aby konce zrezaných listov a konárov príliš nevysychali. Ideálne zvoľte skôr zamračené dni s nižšími teplotami, skoro ráno alebo večer. Pripravte si kvalitné očistené náradie, ostré nožnice, elektrický zastrihávač, krovinorez, ochranu očí, prípadne rebrík. Pre presnejšie tvarovanie vám bude pomocníkom natiahnutý špagát.

Rez živého plota v prvých rokoch: 

• nenechajte sadenice vyrásť príliš rýchlo

• rezom hrubších výhonov v polke júna podporíte tvorbu nových pukov a vetvenie

• odrežte mŕtve a poškodené výhonky až do zdravého dreva

• odstráňte slabé výhony, podporíte rast silných

• odrežte križujúce sa konáre

• rez spravte prevodom na vonkajšie očko, teda na puk/konár/list smerujúci von od koruny

• rozkonárenie spodnej časti sadenice dosiahneme hlbokým rezom o 2 tretiny, nie je však vhodný u všetkých rastlín

• veľké nevzhľadné medzery vzniknuté s odstupom času zaplňte ohnutím a zviazaním výhonov, ktorým odrežte vrcholček

rez živý plot

Ihličnaté dreviny striháme minimálne, rez obmedzíme na kozmetické úpravy nepekne rastúcich konárov. S ich pravidelným rezom začneme až vtedy, keď ihličnany dosiahnu požadovanú výšku živého plota. Úpravu špeciálnymi plotovými nožnicami alebo krovinorezom môžete vykonať v predjarnom období alebo na jeseň. Väčšina ihličnanov neznáša hlboký rez do staršieho dreva, preto režte opatrne iba mladé rašiace výhony o jednu tretinu.

Tvarované živé ploty 

Už od mladého veku listnatých drevín v týchto plotoch je nutné aplikovať pravidelný rez, bez ktorého nedosiahnete pravidelný rast a husté rozkonárenie zeleného plotu. Tvarovací rez aplikujte zrezaním jednej tretiny mladých výhonov 3 krát do roka a to začiatkom jari, v júni a následne v júli až auguste. Neskôr už rez nerobte, konáre totiž potrebujú čas, aby do zimy zaschli a pletivá vyzreli.

Vždyzelené kry je možné upraviť  od septembra až do prvých mrazov.

Hlboký zmladzovací rez prevádzame výhradne na starších drevinách v predjarnom období, nie je však vhodný pre všetky druhy drevín, ťažko ho znášajú niektoré ihličnany.

Nie je jedno, do akého tvaru režete

Aby boli dreviny v živom plote bohato olistené po celej ploche, potrebujú všetky jeho časti dostatok slnečného svetla. Udržanie správneho tvaru plota pri reze je veľmi dôležité, preto režte plot do kónického tvaru. Zošikmite steny plota tak, aby boli dreviny vo vrchnej časti užšie a smerom k spodnej časti sa nepatrne rozširovali. Zošikmenie bude ideálne, ak bude dolná strana plotu o 20 – 50 cm širšia ako vrchná, tj. zošikmite plot cca o 10 cm na každý meter výšky. Platí to pre listnaté, ihličnaté aj stálozelené dreviny. Vyhnete sa tak nechcenému a nepeknému vyhoľovaniu listov v spodných častiach drevín. Tvar samozrejme môžete zvoliť aj oblúkový, vytvorenie dokonalého oblúka v plote si však vyžiada viac času a skúseností.

Rez drevín s veľkými listami

Najmä v teplom a suchom období prichádza po reze drevín s veľkými listami k vysychaniu a žltnutiu rozrezaných listov. Odporúčame preto rezať tieto dreviny iba záhradníckymi nožnicami jeden krát do roka v období zastavenia rastu koncom júna až začiatkom júla. Keď sa farba letorastov začína meniť zo svetlej zelenej do tmavších odtieňov, listy a výhony začínajú hrubnúť, prichádza ideálny čas na rez. Týmto spôsobom rezu sa riaďte u vždyzelených rastlín: vavrínovec, aukuba, hlošina, bršlen japonský, cezmína, fotínia, vždyzelená kalina. Veľkolisté dreviny v živom plote nevyžadujú zošikmený rez do kónického tvaru, režte preto jednoducho zvisle.

Voľne rastúce živé ploty

Dreviny kvitnúce v lete upravujte už v predjarnom období pred pučaním.

Kry, ktoré kvitnú na jar, režte po odkvitnutí na začiatku leta.  

Vždyzelené kry je možné upraviť  od septembra až do prvých mrazov.

Voľne rastúce ploty striháme podľa individuálnych potrieb drevín. Zväčša režeme začiatkom leta aspoň raz za 2 – 3 roky. Samozrejme je potrebné priebežne odstraňovať odumreté, staré, poškodené a križujúce sa konáre. Rez robíme prevodom na vonkajšie očko, teda na puk/konár/list smerujúci von od koruny. Hlboký zmladzovací rez prevádzame výhradne na starších drevinách v predjarnom období alebo na jeseň.

Jednotlivé dreviny môžu mať špecifické požiadavky na typ rezu a jeho termín. Ak teda chcete dopriať vášmu živému plotu plnohodnotnú starostlivosť, určite si prečítajte podrobnosti ku konkrétnej drevine, ktorú chcete pestovať. Aj pri pravidelnej starostlivosti si však budete musieť na zdravý hustý a krásny živý plot pár rokov počkať.

zajac živý plot