Ako založiť živý plot

Ako založiť živý plot a ako vybrať vhodné rastliny

Živé ploty dodajú vašej záhrade príjemnú atmosféru, sú ekologické, dlhoveké, zakryjú nepekné miesta, oddelia priestor, môžu vytvárať príjemný tieň, zachytávať prach, zvyšujú vlhkosť ovzdušia čím ochladzujú okolitý priestor a v neposlednom rade nevytvárajú efekt umelého uzatvorenia priestoru.  Majú teda množstvo výhod oproti často využívanému betónovému oploteniu. Na rozdiel od neho však živý plot potrebuje vašu pozornosť a starostlivosť aby mohol byť ozdobou vašej záhrady, krásne rástol a plnil svoj účel.

Výber konkrétnych druhov rastlín sa odvíja od viacerých faktorov ako sú:

• účel, ktorý má živý plot splniť

• miesto výsadby

• požadovaná výška, do ktorej by mal narásť

živý plot

Rastliny v živom plote môžu pôsobiť len dekoračne, ako optické predelenie priestoru záhrady, alebo aj účelovo ako ohraničenie pozemku, protipohľadová alebo protihluková bariéra. Z niektorých druhov je tiež možné vytvoriť nepreniknuteľnú bariéru na ochranu pozemku napríklad pred zvieratami.

Miesto výsadby určuje rastlinám svetelné, poveternostné aj pôdne podmienky. Pri výbere rastlín teda zohľadnite aj vhodnosť ich umiestnenia na priame slnko, prípadne do polotieňa. Väčšine rastlín sa bude najlepšie dariť na priamom slnku, kde okrem bujnejšieho rastu získajú mnohokrát aj krajšie vyfarbenie. Niektoré rastliny neznesú silný a nárazový vietor zo severnej strany, preto odsledujte poveternostné podmienky na danom mieste. Keďže väčšina drevín neznáša trvalé premokrenie, zvoľte ku potokom a zamokreným pôdam vhodné druhy.

Do živých plotov môžete použiť množstvo rastlín či už ihličnatých alebo listnatých, opadavých alebo stálozelených, vysokých aj nízkorastúcich druhov. Živý plot nemusí byť jednotvárny, keďže vysadiť môžete kvitnúce dreviny, alebo dreviny s jedlými plodmi. Podľa veľkosti priestoru, vašich preferencií a z hľadiska údržby môžete zvoliť tvarovaný, voľne rastúci alebo aj popínavý živý plot.  Každý druh živého plotu si však bude vyžadovať pravidelnú závlahu, hnojenie, vašu pozornosť a čas na údržbu niekoľkokrát do roka.

živý plot

Výber typu živého plota: 

• tvarovaný živý plot

• voľne rastúci živý plot

• popínavý živý plot

Každý typ živého plota potrebuje v prvých rokoch väčšiu mieru starostlivosti a potrvá niekoľko rokov kým dorastie do požadovaných veľkostí a tvarov. Ako najmenej náročné na údržbu pôsobia ihličnany, treba sa však mať na pozore pre prípadný výskyt škodcov, ktoré spôsobujú úhyn niektorých typov drevín. Ak máte zvedavé a hravé deti dajte pri výbere tiež pozor na rastliny s tŕňmi a nejedlými až jedovatými plodmi, ktoré by mohli byť pre deti lákadlom. Nemajte však obavy, pretože na výber je naozaj veľké množstvo druhov drevín, ktoré sa vám odvďačia okrem iného hlavne krásnym výzorom vašej záhrady.