Ako vybrať správny tvar a umiestnenie skleníka

Keďže je skleník investícia na mnoho rokov, dajte si na jeho výbere záležať. Ak nemáte s pestovaním v skleníku žiadne skúsenosti, poskytneme vám v tomto článku potrebné informácie, aby ste sa vyhli zbytočnému sklamaniu, ktoré vám môžu spôsobiť nesprávne kroky začiatočníka. Pred výberom skleníka sa prejdite po svojej záhrade, a vyberte pre neho ideálne miesto.

Aj pre menších záhradkárov má pestovanie v skleníku nepomerne viacej výhod oproti pestovaniu voľne v pôde, alebo na poli.
• obdobie pestovania je predĺžené o niekoľko mesiacov
• úrodu zbierame omnoho skôr
• väčšie množstvo dopestovanej plodiny na 1m²
• plody sú väčšie, chutnejšie, šťavnatejšie
• klíma v skleníku je minimálne ovplyvnená počasím vonku
• vietor vám už viac nepoláme úrodu, a dážď ju nepremočí

Ako vybrať správny tvar a umiestnenie skleníka

Kam umiestniť skleník
Najideálnejší priestor pre skleník je na mieste, kde celý deň, od skorého rána až do večera dopadá priame slnečné žiarenie. Ďalšou možnosťou je umiestniť skleník tak, aby bol osvetlený hlavne z rána. Vzduch v skleníku aj rastliny sa po chladnej noci opäť prehrejú na optimálnu teplotu. Dopad slnečného svetla na skleník hneď z rána má aj preventívny význam pred tvorbou plesní, keďže sa odparí rosa a prebytočná vlhkosť vyzrážaná v noci.

Skleník a svetové strany
Pre najlepšie využitie slnečného žiarenia v lete je vhodná orientácia skleníka z juhu na sever. To znamená, že na najdlhšiu stranu skleníka dopadá južné slnko, ktoré sa točí z východu na západ počas celého dňa. Vtedy platí, že nižšie rastliny sadíme ku stene otočenej na juh a vyššie ku severnej stene skleníka. Pri takomto spôsobe sadenia a umiestnení skleníka nedochádza k neustálemu tieneniu medzi jednotlivými radmi zeleniny.
Ak si vyberiete skleník si šírkou viac ako 4 metre, je možné otočiť tento skleník ľubovoľným smerom.

Ako vybrať veľkosť skleníka
Z pestovateľského hľadiska dosiahneme lepšie výsledky v skleníkoch, ktoré sú vyššie a krátke. Úzke, nízke a dlhé riešenia nie sú tak efektívne. Rozmery skleníka si zvoľte podľa priestorových možností vašej záhrady a podľa typu plodín, ktoré chcete pestovať. Najviac praktická šírka skleníka pre záhrady je 3 metre. Skleník je vždy možné dodatočne predĺžiť.

Ako vybrať veľkosť skleníka

Kam umiestniť dvere skleníka
Ak je skleník ideálne orientovaný (z juhu na sever), teda dopadá na neho celodenné slnko, je vhodné umiestniť dvere na východnú, alebo juho východnú stranu. Ak by mal váš skleník aj protiľahlé dvere, ich umiestnenie bude na západnej, respektíve severozápadnej strane.

Tvar skleníka
Ak sú bočné steny zošikmené, zabezpečujú optimálny prienik slnečných lúčov do skleníka. Tento tvar skleníka so šikmými stenami je najefektívnejší.
Ak sú bočné steny skleníka postavené kolmo, časť svetelných lúčov dopadá na skleník pod uhlom. Časť týchto lúčov zostáva nevyužitá a odráža sa naspäť do priestoru mimo skleníka. Tieto straty svetla pociťujú rastliny najmä skoro na jar a na jeseň.