Ako vybrať skleník a na čo sa zamerať pred jeho výberom

Trh momentálne ponúka širokú škálu výrobkov, z ktorých je naozaj ťažké si vybrať. Keďže je skleník investícia na mnoho rokov, je dôležité sa pred jeho výberom zamerať na množstvo aspektov, ktoré ovplyvňujú kvalitu daných výrobkov. Kvalitný skleník má síce vyššiu cenu, tú však prevýšia vaše pestovateľské úspechy a jeho dlhá životnosť bez nutnosti ďalších väčších investícií. Skôr ako investujete do skleníka, uistite sa, že výrobok ktorý kúpite, bude spĺňať predpoklady dlhodobej životnosti a bezproblémovej funkčnosti.

Zamerajte sa na aspekty ako sú:
• materiál konštrukcie a povrchová úprava
• váha výrobku
• možnosti kotvenia
• výplň: sklo/polykarbonát
• pevnosť výplne (hrúbka materiálu)
• tvar skleníka

Konštrukcia skleníka: materiál a povrchová úprava

Konštrukcia skleníka musí byť stabilná a pevná, aby udržala váhu skla, snehu a odolávala poveternostným podmienkam. V ponuke firiem, ktoré skleníky predávajú nájdete najčastejšie skleníkové konštrukcie z pozinkovaného oceľového plechu alebo konštrukcie z eloxovaného hliníka.
Výhodou profilu z pozinkovanej ocele je jej pevnosť, dlhá životnosť, aj mechanická odolnosť bez nutnosti údržby. Žiarovo pozinkované profily sú rovnomerne ošetrené po celom povrchu aj na hranách a v dutinách, a tak sú trvalo chránené pred koróziou. Takáto konštrukcia znesie vysokú záťaž sklenenej výplne, odolá snehu aj nárazom vetra.

Konštrukcia skleníka: materiál a povrchová úprava

Eloxovaný hliník, ktorý prakticky nehrdzavie, je tiež vhodným materiálom pre konštrukciu skleníka. Hliník v dostatočnej hrúbke je veľmi pevný, ale aj drahší oproti oceľovým konštrukciám. Problém nastáva pri hliníkových konštrukciách, kde hrúbka materiálu nie je dostatočná. Skleník s takouto konštrukciou vám môže narobiť viac škody ako osohu. Takéto konštrukcie majú veľmi nízku hmotnosť, čo môže spôsobiť prevrátenie, či dokonca odfúknutie skleníka v prípade silného vetra. Nedostatočná hrúbka materiálu zase ovplyvňuje celkovú pevnosť konštrukcie, ktorá sa pod váhou snehu môže zlomiť. Odporúčame vyhnúť sa kúpe lacných hliníkových skleníkov, u ktorých výrobca často šetrí na materiáloch. Kvalitné, pevné a trvácne hliníkové skleníky majú totiž niekoľkonásobne vyššiu cenu ako skleníky s oceľovou konštrukciou.

Povrchová úprava konštrukcie musí byť urobená tak, aby bola bezúdržbová počas celej životnosti skleníka. Po skonštruovaní skleníka sa totiž už k údržbe konštrukcie prakticky nie je možné dostať. Najvhodnejšie sú preto montované skleníky s už vyššie spomenutou protikoróznou úpravou konštrukcie. Pozinkované profily vedia výrobcovia ošetriť tiež farebným náterom, ktorý dodá konštrukcii ešte dlhodobejšiu odolnosť.

bezúdržbová povrchová úprava konštrukcie

Dajte si tiež pozor na nekvalitné skleníky z Ázie, ktoré síce majú nízku cenu, ale aj životnosť. Príliš tenká hliníková konštrukcia neudrží váhu sklenenej výplne. V kombinácii s polykarbonátom je skleník príliš ľahký, a tak ho pri zlom spôsobe ukotvenia môže jednoducho odfúknuť vietor. Nízka odolnosť voči vetru sa ešte rapídne znižuje ak v prípade silného vetra zabudnete zavrieť okno alebo dvere. To by mohlo mať pre ľahký a nekvalitný skleník fatálne následky.

pozor na nekvalitné skleníky

Základy a ukotvenie

Aby ste uchránili svoj skleník do najvyššej možnej miery pred poveternostnými vplyvmi, nezabudnite na murované základy a dostatočné ukotvenie skleníka.
Aj keď niektoré skleníky ponúkajú možnosť ukotvenia na podkladové rámy, je vždy lepším riešením murovaný základ. Skleník totiž slúži na svojom mieste mnohé roky bez potreby premiestnenia. Pomocou murovaného základu dokážete tiež posunúť váš skleník na celkom inú úroveň. Základ jednoducho postavíte aj v svahovitom teréne, navyše môžete v skleníku vybudovať aj vyvýšené záhony. Taktiež získate možnosť predĺženia a zapustenia dverí do základu, čím sa zabezpečí lepšia priechodnosť. Murovaný základ, ktorý si bez ťažkostí vyrobíte sami, je preto jednoznačne trvácne, dlhodobé a výhodné riešenie. Podkladový rám pre ukotvenie skleníka je samozrejme tiež vhodné riešenie, no neotvára vám možnosť variability.
Výrobcovia neodporúčajú montáž skleníka na základy vytvorené iba z pražcov a drevených trámov, pretože podľa statických výpočtov takémuto skleníku nemožno dať garanciu na stabilitu.
Skleník umiestnený na rovný základ sa ukotví do betónu pomocou kotviacich hmoždiniek a skrutiek dlhých 80 mm.

Výplň skleníka

Kvalitná výplň skleníka musí mať predpoklady pre dlhú životnosť, bezúdržbovosť a vynikajúcu svetelnú priepustnosť.
Klasickou a najvhodnejšou výplňou skleníka je sklo, ktoré vzhľadom na priepustnosť svetla vytvára pre rastliny najprirodzenejšie podmienky. Skleníkové sklá sa vyrábajú v rôznych variantoch ako je napriklad číre alebo rozptylové sklo. Toto sklo známe aj ako Helios rozptyľuje slnečné lúče v skleníku do všetkých smerov, čím zabezpečuje všetkým rastlinám dostatok svetla bez rizika spálenia. Keďže sklo má nižšiu mechanickú odolnosť (napr. pri krupobití) odporúčame použiť sklenené výplne s hrúbkou optimálne 4mm. Ak máte pochybnosti o odolnosti skla pri nárazoch, určite uvítate možnosť vyhotoviť výplň skleníka z bezpečnostného tvrdeného skla, ktoré býva o niečo drahšie. Bezpečnostné sklo si môžete zvoliť podľa vašich preferencií, či už číre alebo rozptylové.

Ako vybrať výplň skleníka

Polykarbonátové výplne sú tiež vyrábané v rôznej cenovej relácii a tiež kvalite. Odporúčame vyhnúť sa tým najlacnejším, keďže kvalitný polykarbonát má oproti sklenenej výplni vyššiu cenu. Lacné polykarbonátové výplne nemajú dostatočnú hrúbku, tým pádom ani nosnosť a odolnosť voči nárazom, nie sú UV stabilizované, čo zapríčiní krehnutie, lámanie a nakoniec až rozpad materiálu. Investícia do skleníka, ktorého výplň sa môže po jednej sezóne zožltnúť, popraskať a rozpadnúť sa určite nevyplatí.
Pri výbere polykarbonátovej výplne odporúčame orientovať sa na výrobky, ktoré majú UV stabilizáciu, dostatočnú hrúbku (6-8mm) a tým aj pevnosť. Trvácne a dlhodobo funkčné sú tiež komôrkové polykarbonátové výplne s trvale uzavretými dutinkami. Dutiny polykarbonátu bez takéhoto uzavretia sa časom zanesú prachom, riasami a strácajú svetelnú priepustnosť, čím znehodnocujú funkciu skleníka.

Tvar skleníka

Najčastejšie používaný je obdĺžnikový pôdorys. Tvary stien sú rôzne, či už oblúkové, zvislé alebo zošikmené so sedlovou strechou. Tvar skleníka má vplyv na odraz slnečných lúčov od stien a na množstvo svetla a tepla, ktoré prenikne stenami ku rastlinám.
Najefektívnejší zo spomenutých je skleník so sedlovou strechou a mierne zošikmenými bočnými stenami. Toto zošikmenie zabezpečuje optimálny prienik slnečných lúčov do skleníka. Skleník, ktorý má bočné steny kolmé zase efektívnejšie využíva priestor. Prienik svetla do skleníka takéhoto tvaru je mierne nižší. Časť slnečných lúčov totiž dopadá na skleník v uhle a odrazí sa späť do priestoru mimo skleník. Túto stratu svetla pocítia rastliny najmä skoro na jar a na jeseň.

Ako vybrať veľkosť skleníka

Skleníky oblúkového tvaru majú dobrú odolnosť voči nárazom aj snehovej nádielke, ale horšiu odolnosť voči vetru kvôli nízkej váhe použitých materiálov. Tvar skleníka neumožňuje umiestnenie strešných okien, takže vetranie je možné iba dverami. Vyrába sa iba s polykarbonátovou výplňou, ktorá má nižšiu svetelnú priepustnosť oproti sklu.